.
Surowe
Płyty wiórowe są stosowane jako tańszy i szeroko uniwersalny zamiennik litego drewna w produkcji mebli oraz szeroko rozumianym przemyśle budowanym. Płyty te wykorzystywane są również jako materiał izolacyjny, oraz w produkcji parapetów, podłóg, paneli ściennych czy blatów roboczych.
Stanowią one bazowy element konstrukcji i posiadają szereg zalet, dla których warto je stosować. Płyty nie tylko są wytrzymałe i lekkie, ale również niedrogie i dostępne u nas w każdym możliwym rozmiarze i grubości, co pozwala na dopasowanie i dobór płyty dokładnie do własnych potrzeb.
Dobra cena i świetna jakość
Zdecydowanym czynnikiem, który wpłyną na zwiększenie popularności płyt wiórowych jest ich szybka produkcja, która wykorzystuje zasoby drewna niskowartościowego, odpowiednia obróbka, która sprawia, że płyty są wytrzymale, oraz cena- ta zdecydowanie wyróżnia się na rynku materiałów konstrukcyjnych. Płyty wiórowe stosowane w budownictwie zapewniają nie tylko trwałość i izolację cieplną oraz akustyczną, ale też ognio- i wodoodporność, co czyni je mocnymi konkurentami na rynku dla innych materiałów.
Płyty wiórowe- zalety
Głównymi zaletami płyt wiórowych jest maksymalne wykorzystanie surowca drzewnego, co pozwala na w pełnie ekonomiczne i ekologiczne przetwarzanie materiału. Dzięki użytej technologii, która polega na prasowaniu wiórków drewna, ułożonych w różnych kierunkach straty materiału podczas produkcji są zerowe, a pozostałe wióry wykorzystywane są podczas prasowania kolejnych płyt, co nie wpływa w żaden sposób negatywnie na jakość końcową produktu. Płyty wiórowe wykonywane ze ścinków mogą osiągać dowolne rozmiary, ponieważ nie ograniczają tu takie elementy jak długość pnia drzewa. Dzięki możliwości doboru dowolnego rozmiaru płyty znajdują rozmaite zastosowania od drobnej konstrukcji szafki nocnej, po całe ściany przyszłych budynków.
Zdecydowanie istotną zaletą jest fakt, że płyty wiórowe są odporne na ogień, działanie pleśni czy grzybów, a ich ekspansja wymiarowa zmniejszona jest do minimum, dlatego płyty nie zmieniają swojego rozmiaru, nie puchną, nie zwiększają objętości.
Jednym z najważniejszych plusów płyt wiórowych jest ich stosunkowo niska cena, która pozwala na zaoszczędzeniu, nie tracąc przy tym na jakości. Ich dodatkowe izolacyjno-akustyczne właściwości pozwalają na stosowanie w konstrukcji podwieszanych sufitów, które spotkać można na auli lub w teatrze. Kolejnym plusem, szczególnie ważnym przy transporcie jest ich lekka waga, która umożliwia manewrowanie płytą bez większego problemu.